اهمیت سرمایه گذاری املاک و مستغلات در ایران

1401/01/20
0 نظر
سرمایه گذاری

اهمیت سرمایه گذاری املاک و مستغلات در ایران

چکیده مطالب:

یکی از بهترین و جذاب ترین سرمایه گذاری ها در ایران، سرمایه گذاری در ملک است.یکی از مهمترین و مطمئن ترین سرمایه گذاری ها از قدیم در حوزه املاک و مستغلات می باشد که یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور است. همواره بخش زیادی از سرمایه ها به سمت ملک سرازیر می گردد.

سرمایه گذاری ملک به چه معنا است؟

تعهد پول یا سرمایه برای خرید ملک به منظور به دست اوردن منافع بیشتر از آن در آینده می باشد. حداقل طی چهار دهه گذشته بخش املاک و مسغلات همواره یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد ایران بوده و نقش عمده ای در تولید نا خالص داخلی، اشتغال و سرمایه گذاری را داشته و بعنوان محرکه بسیاری از فعالیت های اقتصادی در کشور عمل نموده است.

مزایای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات:

1_ بازدهی مطمئن و بدون ریسک

2_کسب درآمد با اجاره بها یا رهن

سرمایه گذاری در حوزه املاک یک نوع دارایی یه حساب می اید که می توان از آن کسب درآمد کرد.نرخ اجاره بها در چند سال اخیر جهش قابل توجهی داشته است و میتوان بعنوان یک منبع دآرمد پایدار از آن استفاده کرد یا از طریق پول رهن میتوان در یک بازار دیگر کسب درآمد نمود.

3_کسب سود ناشی از تورم

قطعا یکی از دلایل سرمایه گذاری در هر حوزه ای کسب سود از طریق افزایش تورم در آن حوزه می باشد. هر حوزه تورم خاص خود را داشته که بی ارتباط به شرایط کلی اقتصاد کشور نیست. می توان از طریق تورم بخش مسکن و شرایط اقتصادی کشور از سود سرمایه گذاری در ملک برخوردار شد.گرچه به این تورم در معنای لغوی سود گفته می شود اما در اصل به معنای سود تلقی نمی شود مگر رشد ملک یا افزایش قیمت منطقه ای به علت پیشرفت و گسترش که به مرور زمان و افزایش جمعیت اتفاق میافتد.

4_عدم نیاز به تخصص

در اکثر بازارها اعم از بورس، فرابورس و ….نیاز به یک تخصص خاص جهت سرمایه گذاری دارد که بعنوان یک چالش در سرمایه گذاری میتوان از آن یاد کرد. در حوزه سرمایه گذاری ملک چالش تخصص به نسبت بسیار کمتر می باشد هرچند که بدون اطلاعات قبلی نباید درهیچ بازاری وارد شد اما در حوزه ملک میتوان با هر سطح سوادی وارد شد و در آینده از سود زیادی برخوردار شد. مانند یک کشاورز که در ابتدا بذر پاشی میکند و بعد از گذشت مدتی اقدام به برداشت محصول خود می نماید.

5_افزایش قیمت با نوسازی مسکن

با نوسازی ملک خود میتوانید ارزش قیمتی ملک را بالا ببرید ودر هنگام فروش از سود بیشتری برخوردار شوید.بعنوان مثال با رنگ آمیزی ملک یا دیوارکوب و … میتوان نظر مشتری را برای خرید ملک راحت تر جلب نمود

6_لذت صاحب ملک شدن

7_استفاده از تسهیلات مسکن

دریافت تسهیلات متفاوت با توجه به نوع مسکن از بانک مسکن و سرمایه گذاری آن در بازار های موجود می توان ارزش افزوده ی بیشتری از ملک خود دریافت کنید.

8_خرید آسان و بی دردسر ملک

خرید ملک در ایران بسیار ساده تر از خرید ملک در سایر کشورها می باشد. عدم آشنایی با قوانین، زبان گفتار و نوشتار، هزینه های جانبی، مشکلات مالیاتی و … از نمونه مشکلاتی هستند که برای خرید ملک در خارج از کشور با آن ها رو به رو می شوید.

در آخر مراقب کلاهبرداری های ملکی باشید